تفاوت دوربین مدار بسته HD و FULL HD

تفاوت دوربین مدار بسته HD و FULL HD :

در این مقاله قصد داریم  شما را با تفاوت کیفیت تصویر دوربین مداربسته HD و FULL HD آشنا نماییم تا شما بتوانید راحتتر دوربینی خریداری کنید که کارایی بیشتری برایتان داشته باشد  . در این مقاله در مورد تعاریف دوربین HD یا 720 و دوربین FULL HD یا 1080 و تفاوت این دو صحبت میشود .

با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم .

کیفیت تصویر دوربین ها به رزولیشن آنها بستگی دارد . رزولیشن دوربین ها از 1 مگاپیکسل تا 8 مگاپیکسل متفاوت است .

در زیر به رزولیشین و کیفیت تصاویر بر اساس مگاپیکسل جهت آشنایی شما اشاره میشود :
1280*720  = 1مگا پیکسل
1920*1080= 2 مگاپیکسل
2084*1536= 3 مگاپیکسل
2536*1920= 4 مگاپیکسل
3840*2160= 5 مگاپیکسل

به رزولیشن HD اصطلاحا رزولیشن 720 و به رزولیشن FULL HD رزولیشن 1080 گفته میشود .

کیفیت تصویر دوربین FULL HD (1080) بسیار بهتر از از دوربین HD (720) است بنابراین ما برای محیط هایی که به امنیت و نظارت تصویر بیشتری نیاز دارند  دوربین های مداربسته FULL HD را توصیه میکنیم.

در سال های گذشته وضوح 720 برای دوربین های مدار بسته از کیفیت بالایی برخوردار بود اما با گذشت زمان این مدل کاهش یافت و دوربین مداربسته FULL HD جایگزین آن شد .

دوربین مداربسته HD :

به تصویر دوربین مدار بسته ای  دوربین مدار بسته HD گفته میشود که وضوح تصویر آن حاصل ضرب 720*1280 برابر با 1 مگاپیکسل  باشد. این تصاویر با کیفیت HD پس از ضبط بر روی هارد دیسک NVR ذخیره میشوند . به رزولیشن HD اصطلاحا رزولیشن 720 گفته میشود.در این دوربین های مداربسته نسبتا امکان زوم کردن و مشاهده جزئیات وجود دارد .

دوربین مدار بسته FULL HD :

به تصویر دوربین مداربسته ای دوربین مداربسته FULL HD گفته میشود که وضوح تصویر آن 2 مگاپیکسل به بالا باشد . دوربین های FULL HD دارای تکنولوژی پیشرفته تر و مدرن تری هستند.

برای دریافت بهتر تصاویر دوربین های مداربسته FULL HD باید از مانیتورهایی استفاده کرد که بتوانند تصاویر را با رزولیشن 1080 نمایش دهند.

دوربین های FULL HD میتوانند در تصاویر جزئیات کوچک را از فاصله دور کشف کنند . 1080 یکی دیگر از استاندارد های پخش HDTV است . این دوربین ها تصاویر را با کیفیت بالاتری ارائه میدهند بنابراین فضای دخیره سازی بیشتری را مصرف میکند .

توجه داشته باشید که شما نباید به یک عدد مانند 1080 اعتماد کنید به عنوان مثال رزولیشن 2 مگاپیکسل  ضرب 1920*1080 است ولی اگر 720*1080ضرب شود معادل با 1 مگاپیکسل است .

                                                  

تفاوت کیفیت تصویر HD و FULL HD :

مهمترین تفاوت دوربین های HD و FULL HD در کیفیت تصویر یا به زبان دیگر  وضوح تصویر آنهاست.

وضوح دوربین مدار بسته 1080 دو  برابر دوربین مداربسته 720 است این بدان معناست که دوربین مداربسته 1080 از وضوح بالاتری برخوردار است .بنابراین اگر میخواهید دوربین مداربسته هم در روز و هم در شب تصاویر بهتری ثبت کند باید به سراغ دوربین مداربسته 1080 بروید .

تفاوت دیگر بین این دو دوربین مداربسته در پهنای باند و فضای ذخیره سازی آنهاست.

 هر دوربین با رزولیشن خاص خود مناسب به محیط های خاص خود است.این نکته را باید در طراحی پروژه های امنیتی در نظر گرفت زیرا هر ابزاری بایددر جای خود استفاده شود.بنابراین شما میتوانید از دوربین های 720 در محیط های کوچکتر مانند اتاق ها و راهروها یا جلوی آسانسور ها استفاده کنید و از دوربین های FULL HD در مناطق بزرگتر و با استفاده کنید.در این صورت از پهنای باند کمتری استفاده خواهید کرد و برای دخیره سازی و ایجاد بستر مناسب هزینه کمتری پرداخت خواهید کرد .   

   

از تفاوت های این دوربین ها میتوان به قیمت آنها اشاره کرد.

طبیعتا قیمت دوربین های FULL HD (1080) بیشتر دوربین های HD (720) است زیرا در دوربین 1080 به دلیل اینکه بتواند تصاویر با کیفیت بالاتری ارائه دهد از نمایشگر های با رزولیشن پخش مناسب تر و NVR های قوی تری استفاده شده است بنابراین بیشتر مورد استقبال مشتریان قرار میگیرد .

در دوربین های مدار بسته FULL HD تصاویر اشخاص ، پلاک های خودرو ها و ... به طور واضح و طبیعی تر  نسبت به دوربین های HD نمایش داده میشود .به طور مثال اگر از منزل مسکونی یا محل کار شما سرقت صورت گیرد برای پیگیری شناسایی مجرم به فیلم های ضبط شده توسط دوربین نیاز است .در این زمان کیفیت دوربین از مهمترین عامل های ضبط تصاویر به شمار می آید بنابراین مشخصا دوربین FULL HD بهتر از دوربین HD است .

هردو این دوربین ها را میتوان هم در محیط های داخلی و هم در محیط های خارجی نصب کرد  اما برای مکان هایی با میزان نور کمتر دوربین های FULL HD مناسب تر هستند.

             

 

 

 

دوربین مداربسته دیاکو :
با توجه به تجربیات عملی این شرکت در زمینه ی دوربین های مداربسته میتوان دیاکو را دوربینی با کیفیت و ماندگاری تصویری بالا و قیمتی مقرون به صرفه دانست که توانسته در پروژه های انجام شده رضایت بالای مشتریان را جلب نماید.
کلیه حقوق این سایت متعلق به ارتباط سازان ایساتیس می باشد