برد مفید دوربین مداربسته چقدر است ؟

برد مفید دوربین مداربسته چقدر است ؟ :

مشتریان در هنگام خرید می خواهند بدانند که برد دوربین مدار بسته چقدر است؟

در واقع آنها میخواهند بدانند چه عواملی در برد مفید دوربین مدار بسته تاثیر گذار است؟

ما شما را در این مطلب با این موضوع آشنا می نماییم که دوربین های مداربسته تا چه فاصله ای امکان نمایش جزئیاتی مانند چهره افراد، پلاک خودرو ها و … را برایتان فرآهم می کند.

با ما همراه باشید ...

برد مفید دوربین مداربسته

یک دوربین امنیتی بسته به وضوح ، سنسور و لنزی که در آن دوربین مداربسته استفاده میشود معمولا بین 0 تا 70 فوت را میبیند.

فاصله ای که با استفاده از دوربین مداربسته به صورت استاندارد شماره پلاک یا چهره اشخاص را شناسایی میکند به لنز دوربین و رزولیشن آن بستگی دارد.

لنز دوربین مداربسته

دوربین های مداربسته دارای دو نوع لنز ثابت و متغیر هستند. دوربین های مداربسته متغیر بسته به بازه فاصله کانونی آن می توانند سوژه ها را در فواصل دورتر مشاهده کنند. دوربین های متغیر با قدرت زوم اپتیکال در بازار وجود دارند که  می توانند حتی تا فواصل 1 کیلومتر را نیز نمایش دهند.

لنزهای دوربین مداربسته دارای اندازه های مختلفی هستند که در زیر به اندازه لنزهای مختلف  دوربین مداربسته می پردازیم :

لنز 2.8 میلی متر : 1.5 متر

لنز 3.6 میلی متر : 3 متر

لنز 6 میلی متر : 5 متر

لنز 9 میلی متر : 6 متر

لنز 12 میلی متر : 7 متر

لنز 22 میلی متر : 12 متر

لنز 60 میلی متر : 35 متر

همانگونه که مشاهده نمودید و قبلا در پست های آموزش دوربین مداربسته درهمین وب سایت توضیح داده شده بود هرچه اندازه وشماره لنز کمتر میشود زاویه دید دوربین مداربسته بیشتر میشود و به عبارتی با یکدیگر رابطه معکوس دارند و میتوان گفت وظیفه لنز تعیین مقدار منطقه تحت پوشش دوربین مداربسته است. پس توصیه مشاوران ما به شما درهنگام خرید دوربین مداربسته توجه ویژه به اندازه لنز و منطقه مورد نظر شما جهت پوشش دهی است.

رزولیشن دوربین مداربسته چیست؟

دوربین های مداربسته در کیفیت تصویرهای متفاوتی تولید می شوند. این کیفیت تصویر بر اساس واحد مگاپیکسل ( 2 ، 3 ، 4 ، 8 ، 12 ، ...) است.

مگاپیکسل یا رزولوشن دوربین طبیعتا در برد مفید آن و قدرت دوربین در نمایش جزئیات بسیار تاثیر گذار است. واضح است که  یک دوربین 8 مگاپیکسلی به مراتب کیفیت تصویر بالاتری از یک دوربین 3 مگاپیکسلی دارد. جهت آشنایی بیشتر ودقیق تر با انواع رزولیشن دوربین مداربسته میتوانید اینجا کلیک نمایید.

محل نصب دوربین مداربسته

یکی دیگر از عواملی که در برد مفید دوربین تاثیر دارد محل نصب دوربین است. درهنگام نصب دوربین مداربسته باید درنظر داشت که هر دوربین  بسته به رزولیشن و نوع لنز خود باید درفاصله مناسب نصب شود. به عنوان مثال دوربین مداربسته 2 مگاپیکسلی و لنز ثابت 3.6 میلی متری مناسب جهت نصب حداکثر تا ارتفاع 3 الی 4 متری است و در فاصله و ارتفاع بیشتر امکان تشخیص جزئیاتی همچون چهره و پلاک به طور مفید وجود نخواهد داشت.

دوربین مداربسته بی سیم

دوربین های بی سیم درگذشته به صورت آنالوگ وبا استفاده از فرکانس رادیویی و امواج تصاویر را به گیرنده ارسال میکردند که دارای مشکلاتی همچون قطعی بسیار ونویز پذیری شدید بودند که به مرور زمان جای خود را به نسل پیشرفته دوربین های بی سیم دادند که با استفاده از  Wifi وبا استفاده از اینترنت تصاویر را انتقال میدهند که به نوبه ی خود دارای نویز بسیار کمتر وقطعی کمتری هستند.

در مورد محل نصب دوربین های بی سیم به این نکته توجه کنید که اگر دیوار ، کف بتونی ، درختان بزرگ ، دیوارها و آجرها بین دوربین مداربسته و Wifi وجود داشته باشد قدرت سیگنال دوربین ضعیف خواهد شد.

مزایای دوربین بی سیم

- عدم نیاز به کابل کشی و صرفه جویی چشم گیر درهزینه کابل ودستمزد ولوازم کابل کشی

- دسترسی سریع و آسان به تصاویر

- داشتن صدا و تصویر به طور همزمان با استفاده از دوربین های بی سیم نسل جدید

- امکان تغییر زاویه دید دوربین بی سیم با استفاده از نرم افزار

معایب دوربین بی سیم

- امکان قطعی ونویز پذیری بالا

- امکان ذخیره سازی کم تصاویر به واسطه داشتن مموری

- احتمال سرقت دوربین مداربسته بی سیم به دلیل نداشتن پایه مستحکم و یا عدم امکان نصب در ارتفاع بالا

دید درشب دوربین مداربسته

از آنجایی که بیشتر اتفاقات در شب رخ میدهد بهتر است دوربین مداربسته ای را انتخاب کنید که مجهز به دید در شب باشد .دوربین های دارای دید در شب در تاریکی قابلیت تشخیص جا به جایی را دارند یعنی با هر حرکتی در جلوی دوربین آلارم میدهند در صورتی که این قابلیت را دوربین های معمولی ندارند .

در دوربین مدار بسته برای تصویر برداری در شب از نور مادون قرمز استفاده میشود برای این منظور LEDهای IR در دوربین مداربسته نصب میشود که با توجه به نوع دوربین بردهای متفاوتی دارند. برد دید در شب مادون قرمز دوربین های مداربسته به معنای بیشترین عمق دیدی است که به وسیله دوربین مداربسته در تاریکی قابل دیدن است.سطوح فلزی و شیشه ای نور مادون قرمز را به شکلی متفاوت از نور مرئی منعکس میکند این موضوع باعث می شود امکان دیدن اجسام پشت شیشه کاهش یافته و یا پلاک خودروها بر اثر انعکاس امواج مادون قرمز به صورت واضح به نظر برسد .

این نور فرکانس متفاوتی با نور مرئی که برای انسان قابل رویت است دارد، در نتیجه چشم انسان قادر به دیدن ان نیست ولی برای دوربین محیط را روشن میکند.

برای شفاف سازی جمله یک دوربین تا چه فاصله ای میتواند تصویر قابل قبول ارائه دهد ابتدا باید به تعریف تصویر قابل قبول بپردازیم .به تصویری که بتوان در آن چهره افراد را تشخیص و در دادگاه به آن استناد نمود تصویر ایده آل می گویند.

امکان تشخیص چهره افراد در تصویر دوربین مداربسته یک امر بسیار مهمی است .چنانچه اپراتور از قبل با افراد تردد کننده در محیط آشنایی داشته باشد تشخیص و شناسایی افراد برای وی توسط دوربین امری آسان خواهد بود. اما چنانچه فردی ناآشنا وارد محیط شود و یا اینکه اپراتور با افراد حاضر در محل آشنایی نداشته باشد ممکن است در شناسایی افراد مشکل ایجاد شود.

به همین دلیل شما ممکن است شخصی را که از قبل می شناسید بدون اینکه جزئیات مشخص باشد از راه دور تشخیص دهید و فردی را که نمی شناسید را نتوانید شناسایی کنید. بنابراین  واضح است که در یک دوربین 2 مگاپیکسلی امکان تشخیص چهره فرد نسبت به دوربین 8 مگاپیکسلی کمتر است .

به طور مثال در یک دوربین مداربسته 2 مگاپیکسلی امکان تشخیص چهره افراد تا فاصله 7 متری وجود دارد .

                                        

 

امکان تشخیص پلاک در تصویر دوربین مداربسته نیز از اهمیت زیادی برخوردار است . پلاک در یک فاصله معین یا خوانا است یا ناخوانا . بنابراین مسلما در یک دوربین با رزولیشن بالاتر امکان تشخیص پلاک بیشتر است .به طور مثال در دوربین 2 مگاپیکسلی امکان تشخیص پلاک تا فاصله 15متری میسر خواهد بود.

 

از جمله دلایل نصب دوربین مداربسته، کنترل محیط پیرامون و رفتار افراد مستقر در یک مکان است. به عنوان مثال  یکی از دلایل نصب دوربین مداربسته در ادارات کنترل رفتار و عملکرد کارکنان است. بنابراین کنترل رفتار افراد یک محیط نیازی به بررسی جزئیات ندارد. بنابراین می توان حتی با دوربین مداربسته آنالوگ با کیفیت متوسط نیز رفتارها، تردد افراد و خودروها در محیط را بررسی کرد. در نتیجه  نیاز به برد دوربین مداربسته در فواصل زیاد نمی باشد.

نکته دیگری که باید در هنگام خرید دوربین به آن توجه کنید این است که در هنگام راه اندازی یک سیستم مدار بسته در یک مکان بزرگ (برای مثال 1000 متری)، انتخاب یک دوربین با قدرت زوم بالا لزوما انتخاب درستی نیست.

معمولا بهتر است به جای آن برای چنین محیط هایی از چند دوربین معمولی استفاده کنید. زیرا هم از نظر قیمتی و هم کارایی توجیه بیشتری خواهد داشت.

دوربین مداربسته دیاکو :
با توجه به تجربیات عملی این شرکت در زمینه ی دوربین های مداربسته میتوان دیاکو را دوربینی با کیفیت و ماندگاری تصویری بالا و قیمتی مقرون به صرفه دانست که توانسته در پروژه های انجام شده رضایت بالای مشتریان را جلب نماید.
کلیه حقوق این سایت متعلق به ارتباط سازان ایساتیس می باشد