بیشتر در مورد دوربین مداربسته بدانیم

بیشتر در مورد دوربین مداربسته بدانیم :

اولین کاربرد دوربین مداربسته درجهان را میتوان مربوط به سال 1942 توسط شرکت زیمنس آلمان دانست.مهندس آلمانی به نام والتر بروج اقدام به نصب دوربین بر روی موشک های V2 جهت انتقال تصاویر استفاده نمود ولی اولین رونمایی از دوربین مداربسته دراماکن عمومی را درسال 1973 در میدان تایمز نیویورک جهت کنترل و کاهش جرایم میتوان قلمداد کرد که بازدهی آنچنانی نداشت و پس از آن در سال 1980 در آمریکا جهت مراکز عمومی بدون نیاز به اخذ مجوز از دولت رواج پیدا کرد. به طور کلی رواج استفاده از دوربین های مداربسته را میتوان بین سال های 1990 الی 2000 دانست که در پارکینگ ها ،فروشگاه ها و مراکز عمومی و میادین در انگلستان امریکا و کشورهای اروپایی مورد استفاده قرار گرفت که به نوبه ی خود توانست در جلوگیری از ارتکاب جرائم نقش به سزایی ایفا کند وپس از آن همه کشورها و اماکن تجاری و صنعتی راغب به استفاده ازاین تکنولوژی گردیدند که خود منجر به پیشرفت روز افزون کیفیت و تنوع این محصول گردید.

دوربین مداربسته به چه معناست ?!

معنای لغوی دوربین مداربسته یا همان  CCTV  مخفف کلمه ی Closet Circuit Television میباشد که به دوربین هایی که در محل خود ثابت بوده و تصاویر را به یک یا چند محل ارسال میکنند اطلاق میگردد.

کاربرد های دوربین مداربسته :

جلوگیری ا زارتکاب جرم"طبق تحقیقات به عمل آمده از شهرهای بزرگ آمریکا وانگلستان وجود دوربین های مداربسته در پاکینگ ها باعث کاهش جرائم تا 51% ،فرودگاه ها 23% وسایر اماکن عمومی تا 7% شده است.

انواع دوربین مداربسته

دوربین های مداربسته از نظر نوع سیگنال به دوربین های:
•    آنالوگ
•    HD                                        
•    IP
تقسیم میشوند.

دوربین مداربسته HD :

دوربین های HD ازجمله محصولات پرطرفداربازار امروز به حساب می آید چرا که به علت کیفیت بسیار بالاتر نسبت به دوربین های آنالوگ و قیمت مناسب تر نسبت به دوربین های IP مورد استقبال تمامی اماکن ومراکز دولتی و حتی امنیتی قرار گرفته و حسن بزرگ این پرطرفدار بازار امروز امکان پیاده سازی و نصب این دوربین ها بر همان بستر کابل کشی قبلی (آنالوگ)میباشد و مصرف کننده فقط با پرداخت هزینه های مربوط به دوربین های جدید و DVR به سهولت میتواند دوربین های HD با کیفیت بالا را جایگزین دوربین های آنالوگ خود کند.
در دوربین های آنالوگ حداکثر رزولیشن که میتوان از دوربین ها دریافت نمود 582*960 میباشد که به نسبت کیفیت پایینی محسوب میشود و حتی به 1 مگا پیکسل هم نخواهد رسید ولی در دوربین های HD به سبب رزولیشن و وضوح تصویر بالاتر نسبت به آنالوگ میتوان تصاویری با کیفیت بالاتر و رزولیشن 1080*1920 رادریافت نمود که به تبع آن امکان تشخیص چهره و پلاک خودرها به وضوح وجود دارد.
کیفیت دوربین های  HD دربازار بر اساس مگا پیکسل شناخته و قیمت گذاری میشوند که از 1 مگا پیکسل تا 5 مگا پیکسل موجود است ودر زیر به رزولیشین وکیفیت تصاویر بر اساس مگا پیکسل جهت آشنایی شما اشاره میشود.
1280*720 = 1 مگا پیکسل
1920*1080= 2 مگاپیکسل
2084*1536= 3 مگاپیکسل
2536*1920= 4 مگاپیکسل
3840*2160= 5 مگاپیکسل

دوربین مداربسته IP :

دوربین های IP  یا همان تحت شبکه از سری دوربین هایی هستند که از امواج کامل دیجیتال برای تحلیل و ارسال داده ها تحت یک بستر شبکه استفاده میکند ودارای کیفیتی فوق العاده بالا هستند.
این نوع از دوربین ها به لحاظ داشتن محاسنی همچون کیفیت بالا،امکان استفاده از کابل های ارتباطی و ارسال همزمان تصویر،صدا و برق بر بستر یک کابل شبکه وامکان ارسال اطلاعات در مسافت های طولانی و به صورت بی سیم و تحت شبکه اینترنت بیشتر مورد توجه اماکن دولتی و امنیتی من جمله بانک ها ،نیروهای امنیتی و کنترل ترافیک قرار گرفته و توانسته نیازهای این بخش از جامعه را به خوبی براورده کند.
ازتنها دلایل استقبال کم بخش عمومی جامعه و مصارف خانگی و تجاری کوچک از این دوربین ها میتوان به هزینه بالای آن اشاره نمود.
کیفیت موجود از این دوربین ها تا 8 مگاپیکسل در حال حاضر در بازار موجود است.

دوربین مداربسته آنالوگ :

همانگونه که از نام این نوع دوربین ها مشخص است دریافت و ارسال تصاویر در این مدل ها از طریق امواج آنالوگ بر بستر کابل های کواکسیال انتقال می یابد که پس از ارسال امواج به دستگاه مرکزی ویا همان DVR این امواج آنالوگ تبدیل به دیجیتال شده وقابل مشاهده میباشند که بدیهی است این روند تغییر آنالوگ به دیجیتال موجب افت شدید کیفیت تصویر شده و چندان تصویر مناسب و با کیفیت بالایی ارائه نمیدهند.ولی از اولین سری های دوربین در بازار بوده و تا قبل ازروی کار آمدن دوربین های HD و IP سهم قابل توجهی از بازار را به خود اختصاص داده بودند.
از محاسن این دوربین ها میتوان به قیمت پایین و به صرفه بودن آن اشاره نمود و دارای معایبی همچون کیفیت پایین و امکان نویز پذیری بالا میباشد.

همچنین دوربین های مداربسته ازنظر شکل ظاهری به دوربین های:
•    DOME
•    BULLET
•    مینیاتوری(سوزنی،مخفی)
•    اسپید دام

  تقسیم میشوند.

در مقالات بعدی به معرفی بیشتر درمورد دوربین های مداربسته و موارد مورد نیاز جهت راه اندازی یک سیستم امنیتی قوی میپردازیم. همچنین شما میتوانید از قسمت محصولات به مشاهده دوربین های مداربسته و مطالعه کارایی آنها بپردازید.

 

دوربین مداربسته دیاکو :
با توجه به تجربیات عملی این شرکت در زمینه ی دوربین های مداربسته میتوان دیاکو را دوربینی با کیفیت و ماندگاری تصویری بالا و قیمتی مقرون به صرفه دانست که توانسته در پروژه های انجام شده رضایت بالای مشتریان را جلب نماید.
کلیه حقوق این سایت متعلق به ارتباط سازان ایساتیس می باشد